William Fulbright

J. William Fulbright sa narodil 9. apríla 1905 v Sumneri, Missouri. Absolvoval  politické vedy na University of Arkansas (B.A. 1925) a potom ako držiteľ Rhodes štipendia študoval v Oxforde, kde získal titul M.A.

 

Po návrate do USA pokračoval v štúdiu práva na George Washington University vo Washingtone D.C. Po skončení štúdií pracoval na Ministerstve spravodlivosti a prednášal na právnickej fakulte George Washington University. V roku 1936 sa vrátil do Arkansasu, aby učil právo. V rokoch 1939-1941 bol prezidentom University of Arkansas - najmladším univerzitným prezidentom v tom čase.

 

V roku 1942 bol zvolený do Snemovne reprezentantov Kongresu USA a stal sa členom Výboru pre zahraničné veci. Fulbright získal národnú pozornosť keď v roku 1943 presadil Fulbrightovu rezolúciu, ktorá podporovala medzinárodné mierové snahy o vytvorenie Organizácie Spojených národov.

 

V novembri 1944 bol zvolený do Senátu Kongresu USA, kde pracoval až do roku 1974. Stal sa jedným z najvplyvnejších, najaktívnejších a najrešpektovanejších členov. Inicioval zákon, ktorým založil Fulbrightov Program a ktorý bol v Senáte odhlasovaný bez debaty. Prví účastníci tohto programu išli do zahraničia už v roku 1948.

 

V roku 1949 sa stal členom Výboru pre zahraničné vzťahy. Jeho predsedom bol v rokoch 1959-1974, čím sa stal najdlhšie slúžiacim predsedom výboru v histórii. Jeho kariéra v Senáte bola poznačená viditeľnými prejavmi nesúhlasu. V roku 1954 bol jediným senátorom, ktorý hlasoval proti finančnej podpore pre vyšetrovací výbor, ktorému predsedal senátor Joseph R. McCarthy. V roku 1961 pred inváziou na Kubu adresoval vážne námietky prezidentovi Kennedymu.

 

Po odchode zo Senátu sa Fulbright stal poradcom vo washingtonskej právnickej firme Hogan & Hartson. Až do svojej smrti zostal aktívnym podporovateľom medzinárodného výmenného programu, ktorý nesie jeho meno.

 

Fulbright dostal mnoho ocenení od vlád, organizácií a vzdelávacích inštitúcií po celom svete za svoje snahy vo sférach vzdelania a medzinárodného porozumenia. V roku 1993 dostal Prezidentovu medailu slobody od prezidenta Clintona.

 

Senátor J. William Fulbright zomrel 9. februára 1995.