Fulbright Slovak Student Program ponúka granty na výskumný pobyt pre študentov v doktorandskom stupni štúdia v súvislosti s dizertačnou prácou, alebo tých, ktorí majú ukončené magisterské štúdium a majú záujem o realizáciu samostatného výskumného projektu, a to najmä v kreatívnych odboroch, kde nie je typické PhD. štúdium. Výskumný pobyt je možné realizovať na akejkoľvek akreditovanej akademickej inštitúcii v Spojených štátoch – univerzita, výskumný ústav a pod.
Výskumný pobyt v USA môže byť v trvaní 6 až 9 mesiacov. Prihlášky je možné podávať vo všetkých študijných odboroch s výnimkou klinickej medicíny (ide o priamy kontakt s pacientom).
Mesačná splátka sa vypočítava podľa miesta pobytu na hosťovskej inštitúcii a zahŕňa aj príspevok na knihy a iné materiálové vybavenie
Medzinárodná letenka v ekonomickej triede z bydliska štipendistu do miesta pobytu v USA (najkratší možný let - priamy let alebo let s minimálnymi prestupmi)
J-1 víza pre štipendistu a J-2 víza pre sprevádzajúcich rodinných príslušníkov
Program úrazového a nemocenského poistenia pre štipendistu programu, ktorý pokrýva základnú zdravotnú starostlivosť (odporúčame súkromné doplnkové poistenie)
Komisia poskytuje štipendistom pomoc pri príprave na pobyt v USA, zatiaľ čo Inštitút pre medzinárodné vzdelávanie (IIE) poskytuje priebežnú podporu počas trvania grantu
Uchádzači o grant podávajú prihlášku online a Komisii nie je potrebné zasielať žiadne dokumenty. Komisia si od úspešných uchádzačov následne vyžiada overené kópie dokumentov spolu s ich úradným prekladom do anglického jazyka.
Prihláška musí obsahovať: životopis, výskumný zámer (Research Objective), motivačný list (Personal Statement), 3 odporúčacie listy, výsledky jazykového testu TOEFL/IELTS a pozývací list z akreditovanej vysokoškolskej alebo výskumnej inštitúcie v USA.
Pred podaním prihlášky odporúčame všetkým kandidátom, aby si dohodli osobnú/online konzultáciu s programovou koordinátorkou prostredníctvom emailu silvia@fulbright.sk. Pred konzultáciou je vhodné mať pripravený náčrt výskumného zámeru a tiež zoznam inštitúcií, na ktoré by sa chcel kandidát hlásiť, resp. osloviť v súvislosti so získaním pozývacieho listu. V prípade, že uchádzač potrebuje poradiť so samotným výberom vhodnej inštitúcie, aj toto môže byť súčasťou konzultácie.
Všetky žiadosti o Fulbright program budú posudzované so zreteľom na aktuálne priority vlád Spojených štátov a Slovenskej republiky. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností odporúčame kontaktovať programovú koordinátorku.
Formulár prihlášky na Fulbrightov program je jednotný pre celý svet. Pre správne vyplnenie prihlášky postupujte prosím podľa inštrukcií určených pre uchádzačov zo Slovenska.
Pripojte sa na informačný webinár, ktorý predstaví Fulbright Slovak Student Program. Dátumy webinárov zverejníme v nasledujúcich dňoch.
Online prihláška na akademický rok 2026/27Termín na podávanie prihlášok je otvorený od apríla do novembra aktuálneho kalendárneho roka. Uchádzači by však mali mať na pamäti, že prihlášku je potrebné podať približne jeden rok pred plánovaným nástupom na grantový pobyt. Uzávierka termínu na podanie prihlášok na akademický rok 2026/2027 je 1. novembra 2025. Neúplné prihlášky alebo prihlášky doručené po termíne nebudú brané do úvahy.
Termín na podávanie prihlášok.
Uzávierka termínu na podanie prihlášky. Približne v priebehu jedného týždňa po uzávierke Komisia posúdi, či sú podané prihlášky úplné a či spĺňajú požadované kritériá.
Vypracovanie posudkov na jednotlivé výskumné zámery uchádzačov nezávislými odborníkmi.
Najlepší spomedzi uchádzačov sú pozvaní na osobný pohovor (termíny pohovorov nemožno meniť). Uchádzači sú informovaní o výsledkoch pohovoru do piatich pracovných dní.
Prihlášky nominovaných uchádzačov sú postúpené na ďalšie spracovanie partnerskej agentúre IIE.
Úspešní uchádzači sú informovaní o schválení ich nominácií Radou Fulbrightovho programu pre zahraničné štipendiá (FFSB).
Úspešní uchádzači sú informovaní o prijatí hosťovskou inštitúciou v USA. Komisia vystavuje grantové dokumenty a zabezpečuje administratívu potrebnú na spracovanie žiadosti o udelenie víza a odchod do USA, ak uchádzač nastupuje na grantový pobyt v zimnom semestri.*
Komisia organizuje pred odletom do USA pre štipendistov povinné orientačné stretnutie.
So štipendistami programu, ktorí odchádzajú do USA v zimnom semestri, prebiehajú vízové pohovory na Veľvyslanectve USA v Bratislave.
* Ak grantový pobyt začína v letnom semestri, administratíva na spracovanie žiadosti o udelenie víza a na odchod do USA je zabezpečovaná v období septembra až decembra a vízové pohovory prebiehajú v decembri a v januári.
Mám občianstvo Slovenskej republiky, ale študujem v zahraničí. Môžem požiadať o grant na Fulbright Slovak Student Program?
Áno, môžete. Avšak uprednostnení môžu byť uchádzači, ktorí žijú a študujú na Slovensku.
Nie som občanom/občiankou Slovenskej republiky, ale študujem v Slovenskej republike. Môžem si podať prihlášku na štipendium?
Cudzinci nie sú oprávnení uchádzať sa o Fulbrightovo štipendium na Slovensku, aj keď študujú na inštitúciách v Slovenskej republike. Ak máte záujem o Fulbrightovo štipendium, kontaktujte prosím Fulbrightovu komisiu alebo veľvyslanectvo USA vo vašej domovskej krajine, ktoré vám poskytnú viac informácií.
Môžu členovia rodiny cestovať do USA so mnou?
Áno, ak spadajú do definície „rodinný príslušník“, t. j. manžel/ka alebo dieťa, ktoré je finančne odkázané na účastníka programu, pričom nie je staršie ako 21 rokov. Komisia neposkytuje v rámci študentského programu finančnú podporu pre sprevádzajúcich rodinných príslušníkov, avšak pomáha so zabezpečením potrebných víz pre sprevádzajúcich rodinných príslušníkov (víza J-2).
Potrebujem k prihláške priložiť aj výsledok testu TOEFL alebo iné potvrdenie o znalosti anglického jazyka?
Áno, uchádzači musia k prihláške priložiť výsledky platného testu TOEFL alebo IELTS. Pred registráciou na TOEFL test, prosím, kontaktujte Fulbrightovu komisiu.
Moje výsledky testu TOEFL/IELTS sú nižšie, ako sa vyžaduje. Čo by som mal/a urobiť?
Prihlášky s výsledkami testu, ktoré nedosahujú požadovanú úroveň, nie sú automaticky vylúčené, ale budú vyhodnotené individuálne s ohľadom na oblasť štúdia alebo konkrétneho projektu. Uchádzači, ktorí nie sú spokojní s výsledkom testu alebo tí, ktorých skóre je nižšie, ako sa vyžaduje, môžu test opakovať.
Absolvoval/a som jazykový test, ale moje výsledky budú k dispozícii až po uzávierke termínu na podanie prihlášky. Čo mám robiť?
Doručenie výsledkov testu niekedy trvá dlhšie, ako sa očakáva. V takom prípade uveďte vo svojej prihláške dátum, kedy ste boli zaregistrovaní na test. Od uchádzačov sa požaduje, aby zaslali kópie výsledkov testu Komisii ihneď po obdržaní oficiálnych výsledkov testu.
Chcel/a som sa zaregistrovať na TOEFL test, ale k dispozícii boli len dátumy konania testu po uzávierke termínu na podanie prihlášky. Čo mám robiť?
Uchádzači musia absolvovať jazykový test do uzávierky termínu na podávanie prihlášok. Nekompletná prihláška môže byť diskvalifikovaná. Pokiaľ test nestíhate absolvovať do uzávierky termínu podávania prihlášok, odporúčame Vám túto situáciu konzultovať s Fulbrightovou komisiou.
Som v poslednom ročníku doktorandského štúdia. Môžem sa ešte prihlásiť?
Uchádzači musia byť počas svojho výskumného pobytu v USA zapísaní v doktorandskom štúdiu. Ak máte záujem o Fulbrightovo štipendium po nadobudnutí titulu PhD., preštudujte si, prosím, bližšie informácie o Fulbright Slovak Scholar Program na našej webovej stránke, alebo kontaktujte našu kanceláriu.
Existuje zoznam vysokých škôl v USA, kde by som mal/a realizovať výskum, aby som mohol/la získať Fulbrightovo štipendium?
Takýto zoznam neexistuje. Uchádzačom, ktorí potrebujú poradiť v tom, ako nájsť vhodnú inštitúciu, odporúčame kontaktovať našu kanceláriu.
Existuje vekový limit na program pre študentov?
Nie, neexistuje.
Potrebujem získať pozývací list od hosťovskej inštitúcie v USA?
Áno a je výlučnou zodpovednosťou uchádzača, aby pozývací list získal. Od uchádzačov sa ďalej vyžaduje, aby pozývací list nahrali do online prihlášky.
Čo je výpis študijných výsledkov (Transcript of Records)?
Je to výpis študijných výsledkov zo všetkých predmetov absolvovaných počas bakalárskeho a magisterského štúdia, vrátane známok a kreditov.
Čo je dodatok k diplomu (Diploma Supplement)?
Je to oficiálny dokument vydaný vysokou školou spolu s diplomom, ktorý obsahuje zoznam všetkých absolvovaných predmetov, známok a kreditov. Mal by tiež obsahovať charakteristiku systému vyššieho vzdelávania v krajine, ktorá diplom spolu s dodatkom vydala.
Ako nahrám diplom a výpis študijných výsledkov do prihlášky?
Po prihlásení do svojho účtu postupujte, prosím, podľa pokynov ako nahrať dokumenty do online prihlášky. Ak by ste mali technické problémy, kontaktujte našu kanceláriu so žiadosťou o pomoc.
Mal/a by som Komisii zaslať kópiu diplomu a výpisu študijných výsledkov?
Postupujte, prosím, podľa inštrukcií určených pre Slovensko a nahrajte všetky požadované dokumenty do príslušných častí online prihlášky. Komisia bude následne kontaktovať úspešných uchádzačov, od ktorých si vyžiada overenú kópiu diplomu, dodatku k diplomu a výpisu študijných výsledkov spolu s ich úradným prekladom do anglického jazyka.
Môžem využiť štipendium na viac ako jednej inštitúcii v USA?
Nie, takáto možnosť nie je.
Môžem sa prihlásiť na program pre študentov znova v prípade, že nebudem úspešný/á?
Uchádzači, ktorí neuspeli, si môžu podať prihlášku opätovne v ďalších termínoch na prihlasovanie dovtedy, kým spĺňajú všetky podmienky na prijatie.
Môžem požiadať o iné štipendium a kombinovať ho s Fulbrightovým štipendiom?
Uchádzači môžu získať finančnú podporu aj z iných organizácií. Fulbrightovo štipendium sa však udeľuje len v prípade, že iný získaný grant alebo štipendium nepokrýva výdavky nevyhnutné na pobyt v Spojených štátoch v plnom rozsahu.
Môžu o Fulbrightovo štipendium žiadať aj uchádzači v oblasti medicíny?
Uchádzači, ktorí chcú nastúpiť na štúdium medicíny v USA, sa nemôžu o štipendium uchádzať. Uchádzači, ktorí ukončili druhý stupeň medicínskeho vzdelania, môžu získať štipendium na súvisiace nadstavbové štúdium, nie však na stáž alebo rezidentúru. V rámci Fulbrightovho štipendia totiž nemožno vykonávať lekársku alebo inú zdravotnícku prax, kde dochádza k priamemu kontaktu s pacientmi.
Ak študujem mimo Slovenska a na slovenské inštitúcie väzby nemám, mám šancu uspieť vo výberovom konaní?
Uchádzači, ktorí študujú mimo Slovenska a zároveň nemajú väzby na slovenské inštitúcie, majú len veľmi nízku šancu uspieť vo výberovom konaní. Uchádzači s medzinárodným profilom sa môžu namiesto toho uchádzať o Fulbright-Schuman granty na postgraduálne štúdium alebo výskum. Nie je však možné podať prihlášku na Fulbright-Schuman grant a Fulbright Slovak Student Program v tom istom roku.
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student, 2009-10, Academy of Art University, San Francisco, CA
Súčasná pozícia:
Spoluzakladateľka Ové Pictures, výtvarníčka, režisérka
Čo pre Vás znamená Fulbright:
“Som autorka príbehov a pracujem s rôznymi naratívmi. Ak by som mala prerozprávať ten osobný, tak Fulbrightove štipendium by bol veľmi dôležitý moment príbehu - križovatka, na ktorej sa zásadne rozhodlo o mojom ďalšom smerovaní. Som za to veľmi vďačná.”
Fulbright Slovak Student, 2009-10
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student, 2013-14, Columbia University
Súčasná pozícia:
Prezident Inštitútu Mateja Bela & bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity
Čo pre Vás znamená Fulbright:
“Fulbrightovo štipendium bolo pre mňa najintenzívnejším rokom života: popri štúdiu som navštevoval obrovský počet podujatí, výstavy a múzeá, stretával som sa so zaujímavými ľuďmi alebo som sa iba prechádzal v New York City. Štipendium mi naštartovalo kariéru: našiel som niekoľko ľudí, s ktorými pracujem dodnes, dokončil som magisterskú prácu a znova som naplánoval moju kariéru. V konečnom dôsledku Fulbrightovo štipendium malo obrovskú rolu v tom, že som dosiahol jeden z mojich snov a stal som sa slovenským splnomocnencom pre rómske komunity. Bola to úžasná skúsenosť, odporúčam to každému ašpirujúcemu akademikovi v akomkoľvek veku života!”
Fulbright Slovak Student, 2013-14
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student, 2019-20, Department of Sociology of the University of North Carolina at Chapel Hill
Súčasná pozícia:
Postdoktorandský vedecký pracovník at PROMENTA Research Center, University of Oslo, Nórsko
Čo pre Vás znamená Fulbright:
“Na mojej hosťovskej inštitúcii som mal tú česť úzko spolupracovať s professorom Arne L. Kallebergom, sociológom, ktorého práca a idey boli nesmiernym zdrojom inšpirácie pre moju akademickú prácu od kedy si spomínam. Nemôžem popísať, aký dopad mala táto skúsenosť na môj osobný a profesionálny rast. Pracovať po boku s takým uznávaným odborníkom nebolo len skvelou lekciou, ale aj splneným snom. Počas môjho pobytu v Chapel Hill som stretol veľa úžasných ľudí a odniesol som si množstvo spomienok, ktoré si budem vážiť a s láskou spomínať do konca života. Nič z toho by nebolo možné nebyť Fulbrightovho programu, skvelej príležitosti pre všetkých vedcov a akademikov, ktorí tak môžu napredovať a kariérne rásť.“
Fulbright Slovak Student, 2019-20
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student, 2018-19, Washington State University
Súčasná pozícia:
Odborný asistent, O.P. Jindal Global University, India
Čo pre Vás znamená Fulbright:
“Fulbright štipendium mi otvorilo dvere do Spojených štátov v nespočetných ohľadoch. Naďalej získavam inšpiráciu a motiváciu z kontaktov, skúseností a poznatkov, ktoré som získal počas pobytu na malebnom pacifickom severozápade. V súčasnosti, kedy je medzinárodné a medzikultúrne vzdelávanie kľúčové pre rozvoj demokratických komunít, štipendium pre postgraduálne štúdium vrelo odporúčam všetkým s ochotou posunúť sa ďalej a nadobudnúť perspektívy za hranicami výskumných alebo študijných záujmov.”
Fulbright Slovak Student, 2018-19
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student, 2002-2003, Russian and East European Center, University of Illinois, Urbana-Champaign, IL
Súčasná pozícia:
odborný asistent na Katedre anglistiky a amerikanistiky, Filozofická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Čo pre Vás znamená Fulbright:
“Rozhodnutie uchádzať sa o štipendium hosťujúceho výskumníka na univerzite v USA bolo azda tým najlepším v mojej profesionálnej kariére. Pobyt v americkom univerzitnom prostredí bola skúsenosť, ktorá zásadným spôsobom prispela k formovaniu mojej osobnosti ako pedagóga. Hoci som na univerzite v Illinois pôsobil ako výskumník, umožnili mi zapísať sa na niekoľko kurzov ako študentovi. Prekvapil ma postoj vyučujúcich, ktorí sa správali k študentom v magisterských programoch ako ku svojim kolegom. Dôraz kladený na rozvoj zručností kritického myslenia bol inšpiratívny. Uvedomil som si, že v demokracii je pedagogická práca vysokoškolského učiteľa rovnako dôležitá ako jeho vedecký výskum.”
Fulbright Slovak Student, 2002-2003
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student Program, 2013-2014, Spitzer School of Architecture, The City College of New York, The City University of NY
Súčasná pozícia:
riaditeľka sekcie participatívneho plánovania, Metropolitný inštitút Bratislavy, moderátorka a dramaturgička rozhlasového programu Živé Mesto FM, Rádio FM
Čo pre Vás znamená Fulbright:
„Fulbrightovo štipendium bola jedna z najlepších príležitostí v živote zakúsiť iný systém vzdelávania, zažiť stretnutia s najlepšími mozgami v mojom odbore, debatovať hodiny s profesormi a profesorkami, ktorí mali ku mne zvedavý a partnerský prístup, Ukázalo mi ulice New Yorku tak, ako ani samotným obyvateľom mesta - kráčala som ním, pozorovala jeho život a hľadala súvislosti s mestským rozvojom. Ukázalo mi, ako vytrvalosť, zvedavosť a túžba stále sa posúvať sú skutočnou životnou filozofiou a ako nás sťažovanie, ako kultúrny fenomén nikam nezavedie. Hlavne to posldné ľudia našej krajiny potrebujú ako soľ, pretože potenciál tu je.“
Fulbright Slovak Student, 2013-2014
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student Program, 2016-2017, Elliott School of International Affairs, George Washington University
Súčasná pozícia:
výskumník, European Space Policy Institute, Viedeň
Čo pre Vás znamená Fulbright:
Fulbright štipendium bolo pre mňa neoceniteľnou životnou a kariérnou skúsenosťou otvárajúcou veľa rôznych dverí. pri hľadaní môjho budúceho profesného uplatnenia.
Fulbright Slovak Student, 2016-17
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Student Program, 2012-2013, Saltzman Institute of War and Peace Studies at Columbia University
Súčasná pozícia:
docent, Erasmus University Rotterdam
Čo pre Vás znamená Fulbright:
“Fulbrightovo štipendium mi umožnilo robiť výskum pod vedením tých najlepších expertov na svete. Vďaka tomuto štipendiu som mal možnosť stráviť rok na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, vytvoriť si mnoho nových kontaktov, a rozšíriť si svoje výskumné horizonty. Bola to skutočne unikátna šanca naštartovať moju výskumnú dráhu.“
Fulbright Slovak Student, 2012-13
Program, rok, hosťovská inštitúcia:
Fulbright Slovak Scholar Program, 2017-2018, Department of Anthropology, College of Liberal Arts and Sciences, University of Connecticut
Súčasná pozícia:
Analytik v Slovenskej akreditačnej agentúre pre vysoké školstvo; Vedecký pracovník Ústavu etnológie a sociálnej antropológie na SAV; PhD. študent Ústavu religionistiky na FF MU v Brno
Čo pre Vás znamená Fulbright:
“Fulbrightovo štipendium predstavuje jedno z najprestížnejších grantových ocenení v akadémii, čo mi otvorilo dvere do "veľkého sveta". Vďaka Fulbrightu som mal možnosť robiť výskum na špičkovom antropologickom pracovisku v USA a stať sa súčasťou úžasnej alumni komunity. Táto skúsenosť mala zásadný vplyv na moju kariéru, ako aj na moje odhodlanie podporovať demokraciu na Slovensku a spoluprácu s USA, v duchu misie Fulbright programu.“
Fulbright Slovak Student, 2017-18